SOMODI ÜGYVÉDI IRODA

HA FONTOS A MEGBÍZHATÓSÁG

címkék: öröklési jog, végrendelet, öröklési szerződés, hagyaték

Öröklési jog

Az emberi élet véges, tér és idő keretei között zajlik. Legtöbbünk halála után marad valamilyen vagyon, és szeretnénk tudni azt, hogy az életünk munkájának gyümölcse jó kezekbe kerül, illetve olyan személy kapja meg, akihez érzelmi szálak kötnek bennünket. Az is előfordulhat, hogy halálunk után valamilyen emberi közösséget kívánunk támogatni. Ezekkel a kérdésekkel foglalkozik az öröklési jog, mely jogterület művelésével irodánk hosszú idő óta foglalkozik.

250px-justinian.jpg

Az öröklésnek két fő módozatát különböztethetjük meg:

1./ törvényes öröklés

2./ végintézkedésen alapuló öröklés

 1./ A törvényes öröklés akkor érvényesül, amikor nem készül végrendelet, és ezért valaki a törvény erejénél fogva válik örökössé. A hatályos törvényi rendelkezések szerint elsősorban a gyermek örököl. Amennyiben örökhagyónak nincs gyermeke, akkor a házastárs örököl. Gyermek és házastárs hiányában az örökhagyó szülei örökölnek egyenlő arányban, azonban hogyha az örökhagyó szülei már nem élnek, akkor az örökhagyó szüleinek gyermekei, vagyis az örökhagyó testvérei örökölnek. Ha az örökhagyónak nincsenek testvérei, vagy már korábban meghaltak, akkor a testvérek leszármazói (gyermekei, unokái…stb)  az örökösök. Testvérek, illetve a testvérek leszármazói hiányában az örökhagyó nagyszülei örökölnek, amennyiben a nagyszülők már nem élnek, akkor a nagyszülők leszármazói a törvényes örökösök oly módon, ahogyan azt már az előbbiekben leírtuk.

2./Abban az esetben, ha örökhagyó után végintézkedés marad, akkor a végintézkedés alapján történik az öröklés. A végintézkedés két jellemző formája a végrendelet valamint az öröklési szerződés. A végrendelet az örökhagyó által, halála esetére szóló egyoldalú jognyilatkozat, míg az öröklési szerződés halál esetére szóló kétoldalú szerződés, melyben az egyik fél az örökhagyó, a másik fél a szerződéses örökös, aki arra vállal kötelezettséget, hogy az örökhagyót élete végéig eltartja, és halála után illő módon eltemetteti, vagy eltartás helyett élete végéig életjáradékot fizet a részére.

A végintézkedéseknek rendkívül szigorú alaki szabályai vannak, melyek megsértése esetén érvénytelenné válhat az egész végintézkedés.

A leírtakból látható, hogy az örökléssel kapcsolatos szabályozás meglehetősen bonyolult, ezért célszerű jogban járatos személyhez fordulni, amennyiben az örökléssel kapcsolatos élethelyzetbe kerül. Irodánk az öröklési jog területén is nagy tapasztalattal rendelkezik. Vállalunk végrendelet vagy öröklési szerződés elkészítését, hagyatéki eljárásban való jogi képviseletet, öröklési jogvitában perbeli képviseletet, jogi tanácsadást.

 

teknos8.jpg



Weblap látogatottság számláló:

Mai: 13
Tegnapi: 32
Heti: 173
Havi: 1 040
Össz.: 206 962

Látogatottság növelés
Oldal: Öröklési jog
SOMODI ÜGYVÉDI IRODA - © 2008 - 2024 - somodidr.hupont.hu

A HuPont.hu ingyen adja a tárhelyet, és minden szolgáltatása a jövőben is ingyen ...

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »